JAK PRZYGOTOWAĆ SADZONKI PRZED OUTDOOREM?

Sezon outdoor zbliża się co raz bliżej. Growerzy uprawiający swoje rośliny outdoor (czyli na dworze) w pocie czoła szukają odpowiednich miejscówek by ulokować swój mały ogródek. Szybsi, zajmują się już przygotowaniem miejsc lub jedynie czekają na lepszą pogodę by wysiać pierwsze nasiona. No ale, co po wysianiu nasion? Czy można wysadzać małe kiełki prosto na przygotowane miejsce? Czy może lepiej przygotować zdrową i silną, nieco podrośniętą sadzonkę w domu i wysadzić ją na zewnątrz po jakimś czasie? Co zrobić by sadzonka nie cierpiała z powodu niedoboru światła? Ten artykuł powinien odpowiedzieć wam na wszystkie pytania dotyczące przygotowania sadzonek przed sezonem outdoor, zapraszam do czytania.

Wrzuciłem nasiona do wody, co dalej?

Nasiona przed kiełkowaniem warto namoczyć w wodzie (np. w szklance lub kieliszku) przez okres około 24 godzin. Woda powinna być świeża, nie powinna zawierać chloru i powinna mieć temperaturę pokojową. W celu zapobiegnięcia rozwoju szkodników i patogenów, warto dodać do wody w której namaczamy nasiona niewielką ilość (kilka kropel) wody utlenionej. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii lub grzybów mogących mieć szkodliwy wpływ na kiełkujące nasiono.

Podłoże do kiełkowania i do małych sadzonek

Kiełki najlepiej posadzić w podłożu do kiełkowania lub mieszance ubogiej w składniki odżywcze np.ziemia Lightmix lub Canna. Niska zawartość nawozów w ziemi do kiełkowania pozwoli na intensywny rozrost systemu korzeniowego.

Zbyt wysoka zawartość nawozów w podłożu może spowolnić wzrost młodych sadzonek, zestresować sadzonki, a w skrajnych przypadkach nawet zabić kiełek. Dobrze, jeśli ziemia do kiełkowania nasion ma w sobie dodatek perlitu i substratu kokosowego.

Pozwoli to na doprowadzenie dużo większej ilości tlenu do korzeni, co pozytywnie wpłynie na ich rozwój. Świetne są również krążki torfowe do kiełkowania lub tace, np. Easy Plug. Dobrym pomysłem będzie zaszczepienie mikoryzy w podłożu, która pomoże w ukorzenianiu i dalszym rozwoju rośliny.

Jak podlewać siewki lub młode sadzonki?

Młode rośliny są wyjątkowo wrażliwe na nadmiar lub niedostatek wody. W małej doniczce bardzo łatwo jest roślinę przelać lub wysuszyć. Najlepszym sposobem na podlewanie młodej sadzonki jest częste opryskiwanie jej i podłoża w doniczce, wodą ze spryskiwacza.

Pozwoli to, przez cały czas utrzymać lekko wilgotne podłoże bez możliwości przelania lub przesuszenia rośliny. Ponadto częste spryskiwanie pomaga podnieść wilgotność wokół rośliny, co na początku jej życia wspomaga rozwój.

Szklarenka, growbox, parapet czy balkon?

Gdzie najlepiej przygotować sadzonki na outdoor? W zasadzie każde z tych miejsc ma jakąś zaletę lub wadę. Przygotowując sadzonki w growboxie mamy większą kontrolę nad warunkami uprawy, dzięki czemu sadzonki szybciej urosną duże i silne.

Jednak przyzwyczajone do wyśrubowanych warunków w growboxie sadzonki, mogą spowolnić wzrost po przesadzeniu na outdoor. Również jeśli wysadzimy sadzonki na outdoor w chwili gdy dzień na dworze będzie znacznie skrócony względem fotoperiodu ustawionego pod lampą, rośliny pełno-sezonowe i semi-automaty mogą zacząć kwitnąć przedwcześnie a następnie zrewegować, co może znacznie zmniejszyć plon.

Dlatego jeśli przygotowujemy sadzonki w growboxie, warto wysadzać je dopiero w maju, gdy dzień jest już wystarczająco długi. Balkon lub parapet pozwalają rozwijać się roślinie według naturalnej długości dnia i w podobnych warunkach w jakich będą rosły na dworze. Zapobiegnie to na pewno stresowi i w następstwie spowolnieniu rozwoju roślin.

Doświetlanie małych sadzonek

Jeśli zdecydujemy się na doświetlanie sadzonek lub ich odchowanie w growboxie, warto wybrać do tego celu odpowiednie oświetlenie. W przypadku małych sadzonek najlepiej sprawdzą się świetlówki energooszczędne, ledy lub szczególnie w przypadku większej ilości sadzonek – lampa MH czyli metalohalogenkowa.

Idealnie jeśli lampa ma dużą ilość barwy niebieskiej w widmie, czyli chłodnej barwie światła (powyżej 4000 Kelvinów) – stymuluje to krzewienie się sadzonek i świetny rozrost silnego systemu korzeniowego.

Hartowanie sadzonek przed wysadzeniem na zewnątrz

Jeśli przygotowałeś sadzonki na balkonie lub w warunkach zbliżonych do tych na zewnątrz lub na dworze i jest już dość ciepło, możesz pominąć ten krok. Jeśli jednak rosły one w growboxie, warto będzie je delikatnie przyzwyczaić do chłodniejszej temperatury na zewnątrz.

Możesz to zrobić np. wystawiając sadzonki na balkon przez kilka dni, zaczynając od kilku godzin aż do pełnej doby. Zanim przesadzimy sadzonki na zewnątrz warto przetrzymać je w domu przez okres 2-3 tygodni. Pozwoli to na wykształcenie silnej bryły korzeniowej i kilku pięter liści.

Podrośnięta sadzonka będzie bardziej odporna na niekorzystne warunki panujące na zewnątrz i łatwiej zaaklimatyzuje się po przesadzeniu.

Pierwsze dni na dworze

Przesadzając na zewnątrz warto wybrać mniej słoneczny dzień, a jeśli to nie jest możliwe, przesadź sadzonki wieczorem. Dzięki temu sadzonki nie doznają aż takiego stresu przez wysoką temperaturę, oraz unikniemy ryzyka przesuszenia. Przesadzając do wcześniej przygotowanego podłoża warto zaszczepić mikoryzę w strefie korzeniowej, a rośliny solidnie podlać.

Po przesadzeniu na miejsce docelowe warto również wykonać oprysk preparatem redukującym stres u roślin np. Boom Boom Spray Bio Tabs. Wszystkie te zabiegi znacząco zwiększają szanse na przyjęcie się sadzonek i zapewnią szybki i zdrowy rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *